Przygotowania samochodu po zimie
Niejeden kierowca z utęsknieniem wyczekuje końca zimy. Trudno się temu w zasadzie dziwić, ponieważ ten czas jest szalenie intensywny w kontekście eksploatacji samochodu. Warto jednak pamiętać, że po tym okresie warto uważniej przyjrzeć się swojemu pojazdowi, aby dało się nim bezpiecznie podróżować przez kolejne sezony. Stąd też w niniejszym tekście pochylimy się nieco nad tym, w jaki sposób przygotować swoje auto po intensywnym zimowym użytkowaniu. Nasz blog wyjaśni Wam wiele wątpliwości.
Pierwszym ruchem, jaki nasuwa się przy tego rodzaju działaniach, jest na pewno fakt, aby swój pojazd dokładnie umyć. Jest to działanie wynikające nie tylko z samej estetyki, lecz przede wszystkim ma ono na celu pierwszą ocenę stanu technicznego pojazdu i zabezpieczenie go przed postępowaniem korozji. Jest to oczywiście pierwszy krok, bo jego konsekwencją są kolejne. Jednak już same dokładnie umyte szyby w samochodzie reflektory i lusterka pozwalaj w miarę bezpiecznie poruszać się po drodze. Samo mycie auta nie powinno odbywać się tylko w tym czasie, bo utrzymywanie go w czystości przez cały rok pozwala na zagwarantowanie sobie utrzymania podwozia i karoserii w możliwie najlepszym stanie. Mając już umyty pojazd, znacznie łatwiej o rzeczywistą ocenę stanu technicznego samochodu.
Naprawa dostrzeżonych usterek
Przy topniejącym śniegu niezwykle łatwo o uszkodzenie zawieszenia, opon czy felg w koleinach.
Zatem okres po zimie jest doskonałą okazją do wizyty warsztacie, aby ocenić tam stan techniczny swojego pojazdu. Sygnałem ostrzegawczym powinny być dla nas wszelkie stukotania w podwoziu, skrzypienie w czasie skrętu kierownicą czy też luzy w tym układzie.
Zmień wycieraczki
Często pomijany element, ale wraz z nadejściem wiosny warto dokonać wglądu w stan wycieraczek. Ich jakość i stan techniczny mają proste przełożenie na naszą widoczność w czasie jazdy. Nie trzeba raczej nikomu wyjaśniać, że okres wczesnowiosenny charakteryzuje się częstymi zmianami aury i dość intensywnymi opadami deszczu. Tym samy pióra wycieraczek muszą się dość mocno napracować. To części gumowe wycieraczek mając największy kontakt z nierzadko oblodzoną i zaśnieżoną szybą, są najbardziej narażone na zużycie.
Wymiana i uzupełnienie płynów
Kontrolując swój samochód mamy doskonałą okazję ku temu, aby ocenić stan i ilości płynów lub olejów w nim się znajdujących. Dotyczy to, chociażby płynu chłodzącego, hamulcowego, stanu oleju w silniku i w układzie wspomagania.
Zmiana opon w odpowiednim momencie
Często kierowcy ulegają pokusie, aby jeździć na oponach zimowych przez cały rok.
Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ wraz z ze wzrostem średniej temperatury powyżej 7°C tracą one swoje właściwości. Do tego o wiele szybciej się zużywają. Tym samym, gdy średnia temperatura w ciągu 14 dni przekracza 7°C, warto wymienić je na letni komplet.
Inne elementy
Nie można też zapomnieć o ocenie kloców i tarcz hamulcowych. Dobrze jest też sprawdzić wszelkie kable i elektrykę. Tych elementów jest znacznie więcej i dlatego też dobrze, jeśli pomoże nam w tym specjalista. Dzięki temu nic nie umknie naszej uwadze.