Jak dbać o swoją kolekcję płyt?
Chociaż nośnik CD jest raczej wytrzymały, to mimo wszystko trudno jest zapobiec tworzeniu się na płytach rysek. Tego rodzaju zdarzenie raczej nie stanowi większego problemu. Jednak z chwilą, kiedy nie da się odtworzyć płyty z muzyką lub istotnych dla nas dokumentów to pojawia się pewna nerwowość. Na całe szczęście, kiedy spotka nas tego rodzaju nieprzyjemna sytuacja, to odpowiednie czyszczenie płyty jest w stanie uratować sytuację.
Pierwszym ruchem, jaki wato w przypadku trudności z odtworzeniem danego nośnika jest wypróbowanie jej na innym sprzęcie. Jeśli to zawiedzie, wypróbujmy jednej z poniższych metod czyszczenia.
Płyny do czyszczenia vs. mniej konwencjonalne rozwiązania
W sklep -ach audio jak też i w sieci można zaopatrzyć się specjalne płyny, które uratują nasze płyty cd przed zabrudzeniami. To preparaty niekosztujące zbyt wiele, a są w stanie przywrócić sprawność naszym nośnikom. Do czyszczenia nimi powierzchni płyty powinno się używać nierysującej ściereczki. Optymalnym wyborem będzie ściereczka z mikrowłókien lub bawełniana szmatka. Sam proces czyszczenia powinien odbywać się prostymi pociągnięciami, które następują od środka ku obrzeżom. Innym rozwiązaniem stosowanym przez posiadaczy nośników CD i DVD jest czyszczenie ich przy pomocy wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń, szyb lub z dodatkiem mydła. Jest to opcja, jaka z pewnością sprawdzi się przy stosunkowo niewielkich zanieczyszczeniach i ryskach. Warto odnotować, że pojawiają się też bardziej oryginalne metody np. użycie pasty do zębów lub świeżego banana.
Dobór odpowiedniego działania
Z całą pewnością to, jakie działanie wybierzemy na czyszczenie naszej kolekcji płyt, jest uzależnione od tego, jak duża jest skala uszkodzeń. Przy dużych uszkodzeniach na pewno łatwiej będzie nam przejść do większych eksperymentów, ponieważ nie mamy już zbyt wiele do stracenia. Nie mając zaufania do wskazanych tu sposobów, warto mieć pod ręką jakiś specjalistyczny preparat. Co więcej, jest to na tyle uniwersalny produkt, że nadaje się on do oczyszczania soczewek, obiektywów i wielu innych nośników optycznych.
Przystępujemy do “naprawy” płyty
Nim zaczniemy proces regeneracji nośnika, upewnijmy się, że to faktycznie z nim jest kłopot. Dlatego też warto sprawdzić płyty cd w innym urządzeniu. Innym rozwiązanie jest też przygotowanie sobie zawczasu kopii zapasowej danego nośnika. Sam stan uszkodzenia płyty możemy ocenić, sprawdzając ją pod światło. Wystarczy do tego żarówka o mocy 60W. Nie należy jednak doprowadzać do nagrzania nośnika. Przed ponownym włożeniem płyty do odtwarzacza powinniśmy upewnić się, że po czyszczeniu jest ona całkowicie sucha. Nie może być też na niej śladów użytych preparatów.
Bardzo ważne jest też to jak na co dzień, użytkujemy swoje płyty. Tym samym wyjmując je z pudełka, powinno się używać do tego dziurki w środku nośnika. Dotykanie płyty palcami z całą pewnością będzie najprostszą drogą do tego, że pojawią się z czasem kłopoty z jej prawidłowym odtwarzaniem. Mamy nadzieję, że przedstawione w niniejszym tekście wskazówki pomogą utrzymać posiadaną kolekcję płyt w odpowiednim stanie.