Czym są frameworki i do czego je użyć?
Obecnie programiści mają swój złoty czas, gdyż ich praca jest wykorzystywana na bardzo wielu polach. Powoduje to nie tylko wzrost ilości osób pracujących w tej branży, ale też zmieniają się zestawy narzędzi. Nie powinno to specjalnie zaskakiwać, ponieważ raz z kolejnymi zadaniami rozwijamy własnoręcznie napisane fragmenty kodu. Tutaj pojawia się kwestia, czy można sobie jakoś ułatwić i zacząć korzystać z przygotowywanych wcześniej zestawów? Warto się nad tym pochylić i sprawdzić, czy taki editor ma rację bytu.
Najważniejszą kwestia, która powinna skłaniać do zastosowania rozwiązań usprawniających pracę, przy pisaniu kodu jest to, aby nie tracić niepotrzebnie czasu. Tutaj właśnie pojawia się pole do popisu dla najróżniejszych frameworków. To przede wszystkim im będzie poświęcony niniejszy tekst. Zatem zapraszamy do jego lektury osoby zainteresowane powyższym zagadnieniem.
Pod tym pojęciem kryją się bowiem zestawy najczęściej wykorzystywanych funkcji, które są skategoryzowane w jednym miejscu. Zasada jest ta sama w zależności czy piszemy kod do serwerowej części stron internetowych, jak też zwykły html i wiele innych. Dzieje się tak dlatego, że w większości programów i aplikacji występuje obszar, gdzie można sobie ułatwić pracę, wykorzystując właśnie frameworków.
Oczywiście opanowanie korzystania z przygotowanych już zestawów bibliotek wymaga nieco nauki, lecz z całą pewnością jest to tego warte. W końcu, zamiast nieustannie tworzyć powtarzające się sekwencje lepiej będzie skupić na kluczowych aspektach, jakie stanowią rdzeń działania aplikacji. Część osób na własną rękę pisze frameworków, co nie jest oczywiście złe, lecz z reguły wiąże się to z generowanie dużej ilości błędów.
Stąd też nie mając wprawy w ich tworzeniu to finalnych projektów lepiej wstawiać gotowy framework, a tworzenie na własną rękę traktować jak naukę. Mając gotowe rozwiązania, dodatkowo jesteśmy niejako zmuszeni do trzymania się odpowiedniego stylu programowania. Scalone mechanizmy współpracy i komunikacji różnych bloków kodu przyczyniają się do kreacji kodu, który sprzyja prostocie i funkcjonalności.
Czasem jednak lepiej bez frameworka
Bywają jednak takie przypadki, kiedy to znacznie lepszym wyborem będzie napisanie kodu od zera. Takie podejście również może nieść bowiem za sobą pewne pozytywne strony, uczymy się i rozumiemy lepiej kod, a do tego zawsze można dążyć, aby był on jak najlżejszy. Pisząc kod specjalnie pod jeden konkretny projekt, nadajemy mu indywidualnego charakteru, lecz wiązać się to będzie z dłuższą pracą nad nim.
Pojawia się zatem zasadnicza kwestia, a mianowicie czy i kiedy ma sens korzystanie z frameworków? Na postawione w ten sposób pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Tak naprawdę bowiem wszystko jest uzależnione od sytuacji. Do tego różne firmy mogą mieć odmienne do tego podejście. Tym samym czasem bywają sytuacje, kiedy to pracodawca z góry narzuca nam konkretną technologię. Nierzadko oznacza to również i konkretną bibliotekę. Zatem nie wszystkie przypadki są proste i łatwe do przeskoczenia.