Czy warto współpracować z biurem rachunkowym?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to szansa na niezależność finansową. Chcąc działać na własny rachunek, musimy pamiętać licznych obowiązkach względem państwa. Trzeba bowiem działań w zgodzie z literą prawa, a to wiąże się z przestrzeganiem określonych norm prawnych. Do tego dokonując licznych operacji finansowych i transakcji z kontrahentami trzeba dokonywać tego w transparentny sposób. Mając to wszystko na uwadze, niezbędne jest wsparcie w tym działaniu, a takiego może nam udzielić biuro rachunkowe. To dzięki niemu nasza firma ma szansę się rozwijać, a my jesteśmy poświęcić swoją uwagę właśnie na te działania. Dlatego też tak ważne jest to, aby wybrać odpowiednie biuro księgowe.

Biuro rachunkowe w tradycyjnej czy internetowej odsłonie?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że tego rodzaju podział się już zdewaluował. Dziś w dobie inter netu i dostępności do każdego miejsca bez względu na lokalizację trzeba inaczej spoglądać na poszczególne wybory. Nie ma bowiem sensu ograniczać się jedynie lokalnych biur, jeśli koszty współpracy są podobne, a coraz częściej nawet rozwiązania online są tańsze, to wybór staje się oczywisty. Zatem warto zacząć się raczej zastanawiać nad dobrym lub złym biurem księgowym i je oceniać. Tym samym lokalizacja nie ma tu nic do rzeczy, bo dzięki internetowi i telefonom możemy wszystko załatwić.

Jakie zadania należy stawiać przed biurami rachunkowymi?

Praca biura rachunkowego powinna obejmować szereg zagadnień. Pierwszym elementem, który od razu rzuca się w oczy w tej kwestii to jego odpowiedzialność za składanie deklaracji rozliczeniowych. Do tego dochodzą też wszelkie kwestie powiązane z reprezentowaniem nas przed organami administracji publicznej. Oczywiście nie oznacza to, że my jesteśmy bezkarni i możemy robić błędy w dokumentach. Tak naprawdę to i tak ostatecznie my odpowiadamy za poprawność zapisów. Natomiast biuro działa tylko w naszym imieniu. Czym jeszcze zajmują się osoby z biura rachunkowego? Na pewno sporządza ono deklaracje podatkowe na podstawie dostarczonych przez nas faktur. Kolejną kwestią są też rozliczenia składek ZUS lub też prowadzenie naszego działu kadr. Oznacza to więc wyliczanie płac , rozliczanie umowy z pracownikami i prowadzenie ewidencji. Może też sporządzać pisma do naszych dłużników w przypadku opóźnień z płatnościami faktur.

Jak zatem widać zakres obowiązków jest różny, a więc nie są to tylko faktury i podatki. Tym samym ewentualne koszty współpracy również są różne i uzależnione od ustalonego na początku zakresu obowiązków i sposobu prowadzenia księgowości w firmie. Powoduje to fakt, że decyzja o wskazaniu najlepszego biura rachunkowego nie należy do najłatwiejszych. Co więcej, na rynku jest sporo ofert zbliżonych do siebie i tym samym warto poddać się pełniejszej ocenie. Na pewno nie powinniśmy sugerować się jedynie cną za usługę, bo ta najniższa i odstająca znacznie od średniej może przekładać się na późniejsze problemy. Można też działać na własną rękę i próbować ogarniać samodzielnie faktury i deklaracje podatkowe. Jednak z czasem może nas to przerosnąć. Na domiar złego nieustannie zmieniają się przepisy, a kto z przedsiębiorców miały czas być z tym wszystkim na bieżąco? Można, ale zazwyczaj odbija się to na prowadzonej działalności. Wybór jest zatem raczej jasny.