Meble z drewna czy z płyty MDF? Które rozwiązanie wybrać?

Płyta MDF (inaczej Medium Density Fibreboard) to “płyta o średniej gęstości” – materiał drewnopochodny stosowany w branży budowlanej, wykończeniowej i meblarskiej. Często stosuje się ją do produkcji frontów szafek, regałów, kasetonów, listew przypodłogowych i ozdobnych paneli ściennych.

Płyta MDF w niczym nie ustępuje prawdziwemu drewnu i innym materiałom je imitującym. Jej właściwa obróbka pozwoli na uzyskanie oryginalnego i jednocześnie naturalnego wyglądu, a do tego nada jej odporności na wszelkie mechaniczne uszkodzenia, wysoką temperaturę oraz wilgoć.

Materiał ten różni się od innych przede wszystkim znacznie większą gęstością, a także bardziej jednolitą powierzchnią. Będzie też zdecydowanie twardszy i bardziej wytrzymały niż wiórowe lub drewniane jego odpowiedniki. Jest więc znakomitym surowcem do produkcji mebli.

Przed wyborem wymarzonych mebli warto zadać sobie pytanie, który ich rodzaj lepiej spełni nasze potrzeby i oczekiwania: meble drewniane czy wykonane z meblowej płyty. I jeden i drugi materiał ma swoje wady i zalety. Drewno to znacznie bardziej solidny i trwały surowiec, jednak jest też dużo droższy. Płyty meblowe natomiast są zdecydowanie tańsze, a do tego lżejsze od drewna. Niestety, są też bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia, przez co znacznie szybciej się zużywają.

Bardziej masowa produkcja mebli wykonanych z płyty MDF sprawia, że niedrogie wyposażenie dostępne jest na wyciągnięcie ręki dla każdego. Dzięki temu modne meble spotkać można w popularnych sieciówkach, marketach, a także w sklepach online oraz w nieco mniejszych, ale designerskich salonikach meblowych.

Meble z płyty MDF, poza ceną, zachwycają też swoim designem i estetyką. Materiał ten jest łatwy w obróbce, przez co można tworzyć z niego różnorodne formy, między innymi nowoczesne, futurystyczne lub klasyczne. Płytę pokrywa się okleiną o różnych wzorach lub fornirem, dzięki czemu meble z niej stworzone prezentować się będą znakomicie w każdej aranżacji.