Dlaczego amortyzatory w samochodzie spełniają tak ważną rolę?

Zastanawiasz się nad wymianą amortyzatorów i rozpórek? Oto dokładny przewodnik, który pomoże Ci dowiedzieć się, jak i kiedy musisz to zrobić. Twój pojazd został zaprojektowany tak, aby przetrwać tysiące kilometrów bez naprawy. Ale co się stanie, gdy nadejdzie czas wymiany kluczowych elementów, które się zużywają? Musisz zdobyć dobrego mechanika lub nauczyć się samodzielnie rozwiązać problem.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​niektóre naprawy są łatwe do wykonania w domu. Jak wymiana amortyzatorów i rozpórek. Nie jest to praca, którą powinieneś podjąć, jeśli nie znasz się na pracy z pojazdami, ale przy odrobinie szkolenia i doświadczenia będziesz gotowy do podjęcia tej pracy. W większości przypadków powrót na drogę nie powinien zająć więcej niż kilka godzin.

Jeśli chcesz wymienić amortyzatory sprężyny i kompresory w swoim pojeździe, jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule omawiamy różnicę między nimi i sposób ich wymiany, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

 

Do czego służą amortyzatory?

Amortyzatory amortyzują wstrząsy wyboistego terenu podczas jazdy. Dosłownie zapobiegają podskakiwaniu samochodu, zapewniając płynną jazdę Tobie i Twoim pasażerom.

Amortyzatory zapewniają również lepsze prowadzenie pojazdu, dzięki czemu utrzyma właściwy kierunek na zakrętach i na autostradzie przy wyższych prędkościach. Różnią się one od rozpórek, ale należy je wymienić w tym samym czasie, jeśli Twój pojazd ma oba.

 

Czym są rozpórki?

Z drugiej strony rozpórki są częścią składową konstrukcji Twojego pojazdu. Uzupełniają układ zawieszenia, dzięki czemu Twój pojazd jeździ płynnie i wydajnie. Nie wspominając o tym , że tłumią drgania sprężyny, aby zapobiec uszkodzeniu zawieszenia.

Niektóre pojazdy mają amortyzatory i rozpórki zamontowane z przodu i/lub z tyłu pojazdu. Inne pojazdy mają tylko jeden lub drugi. Ważne jest, aby zrozumieć różnicę, aby wiedzieć, z czym będziesz pracować, gdy już zaczniesz działać.

 

Dlaczego warto wymieniać amortyzatory i rozpórki?

Amortyzatory i rozpórki to jedne z najważniejszych części Twojego pojazdu. A te elementy z czasem się zużywają i mogą powodować nie tylko niewygodną jazdę, ale także inne problemy z pojazdem, takie jak zużyte opony.

Jeśli zauważysz, że zatrzymanie Twojego pojazdu trwa dłużej niż zwykle lub jedziesz niezwykle wyboisty, prawdopodobnie nadszedł czas na wymianę amortyzatorów i kolumn. Brak ich wymiany może zagrozić Twojej kontroli nad pojazdem, dlatego ważne jest, aby od czasu do czasu je sprawdzać.

 

Kiedy należy wymienić amortyzatory i rozpórki?

Niezależnie od tego, czy masz amortyzatory, rozpórki, czy jedno i drugie, powinieneś rozważyć ich wymianę przynajmniej co 80 000 km. Możesz sprawdzić integralność amortyzatorów i rozpórek, po prostu odbijając pojazd i monitorując ugięcie. Jeśli nie odbije się, prawdopodobnie będziesz musiał wkrótce rozważyć wymianę amortyzatorów i rozpórek.

Inne oznaki, że musisz przeprowadzić konserwację pojazdu w związku z amortyzatorami i rozpórkami, to nurkowanie podczas gwałtownego hamowania lub wędrówki po autostradzie. Wyciekający płyn wstrząsowy to kolejna wskazówka, że ​​nadszedł czas, aby ubrudzić sobie ręce.

 

Jak wymienić amortyzatory i rozpórki?

Wymiana amortyzatorów i rozpórek może być niebezpieczna, jeśli nie wiesz, co robisz. Przeczytaj uważnie te instrukcje przed przystąpieniem do demontażu pojazdu, aby zapewnić bezpieczeństwo i wydajność podczas całego projektu.

Amortyzatory i rozpórki w wielu pojazdach są zintegrowane ze sprężynami, które mogą wyskoczyć i zranić lub uszkodzić pojazd, jeśli nie zostaną odpowiednio usunięte. W takich przypadkach będziesz potrzebować ściągacza do sprężyn, aby bezpiecznie wszystko rozebrać.

Ściągacz do sprężyn można wypożyczyć w lokalnym sklepie z częściami samochodowymi, ale ważne jest, aby wiedzieć, jak z niego korzystać. Jest to najbardziej integralna funkcja wymiany amortyzatorów i rozpórek i musisz być ostrożny. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do demontażu sprężyn, powinieneś rozważyć zabranie pojazdu do mechanika.