Dlaczego mamy zawroty głowy?

Czy kiedykolwiek odczuwałeś zawroty głowy? W tym artykule wyjaśnimy , dlaczego czasami odczuwamy zawroty głowy, abyś mógł dowiedzieć się, co je powoduje i jakie są przyczyny ich występowania, ale najpierw sprawdźmy, czym dokładnie są zawroty głowy.

Co to są zawroty głowy?

To zaburzenie zmysłu równowagi charakteryzujące się uczuciem ruchu obrotowego ciała lub otaczających przedmiotów. Czasem pojawia się przy nagłym ruchu głową, choć zwykle ustępuje po kilku minutach, ale jeśli utrzymuje się lub występuje zbyt często, może uniemożliwić nam prowadzenie normalnego życia. Mogą mieć charakter obiektywny, kiedy przedmioty wydają się wirować wokół nas (jest to najczęstszy typ), lub subiektywny, kiedy mamy wrażenie, że nasze ciało wiruje wokół przedmiotów. Zawroty głowy mogą dotknąć każdego, choć częściej występują u kobiet w wieku od 40 do 60 lat.

Co powoduje zawroty głowy?

Zawroty głowy mogą wynikać z różnych przyczyn, mogą być spowodowane chorobami ucha, takimi jak infekcje, zapalenie lub zwyrodnienie, ale także problemami sercowo-naczyniowymi lub neurologicznymi. Uraz głowy również może powodować zawroty głowy. Problemy z kręgosłupem szyjnym często wiążą się z zawrotami głowy, podobnie jak wiele problemów z oczami. Zawroty głowy mogą być również spowodowane przez niektóre zaburzenia psychiczne, a także inne przyczyny, takie jak skutki uboczne niektórych leków lub narkotyków.
Zawroty głowy często wiążą się z nudnościami i wymiotami, bólami głowy, a nawet utratą słuchu i wzroku. Wszystkie te objawy prowadzą do niemożności normalnego wykonywania jakichkolwiek czynności, zwłaszcza tych, które mogą być niebezpieczne, jak np. prowadzenie samochodu, dlatego w każdym przypadku zalecany jest odpoczynek.

Co robić, gdy masz zawroty głowy?

Jeśli cierpisz na zawroty głowy, możesz zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić ich objawy.

  1. Połóż się i staraj się nie ruszać.
  2. Należy unikać jasnych świateł w pomieszczeniu i starać się stworzyć jak najbardziej relaksujące środowisko.
  3. Należy poruszać się powoli, zwłaszcza przy zmianie pozycji, unikać gwałtownych ruchów.
  4. Poruszaj głową delikatnie , ostrożnie.
  5. Staraj się być zrelaksowany, nie pozwól, aby niepokój wziął górę nad Tobą.
  6. W miarę ustępowania objawów należy stopniowo powracać do aktywności.
  7. Nie należy prowadzić pojazdów ani wykonywać czynności, które mogą stanowić zagrożenie, przez co najmniej tydzień po ustąpieniu objawów.

W każdym razie, aby leczyć zawroty głowy, konieczne jest postawienie dokładnej diagnozy, dlatego tylko lekarz może zdecydować, co jest najwłaściwsze w danym przypadku.