Chirurgia urologiczna. Co warto o niej wiedzieć?
Chirurgia urologiczna to małoinwazyjne zabiegi, których celem jest leczenie różnych patologii urologicznych za pomocą zabiegów chirurgicznych. Jedną z cech charakterystycznych tego zabiegu urologicznego jest to, że może być wykonywany w wielu różnych sytuacjach i z reguły wykorzystuje się w nim naturalne otwory, takie jak cewka moczowa. Ma to wiele zalet, ponieważ oprócz mniejszego bólu po operacji, powrót do zdrowia jest szybszy ze względu na mniejsze uszkodzenie tkanek. Procedury te są dość powszechne, ponieważ znaczna część populacji doświadcza wielu z tych problemów, od kamieni nerkowych lub guzów po nietrzymanie moczu.
W jakich sytuacjach wykonuje się operacje urologiczne?
Jedną z najczęstszych operacji, w których wykorzystuje się chirurgię urologiczną, jest operacja fimozy. Operacja ta polega na usunięciu części skóry napletka, która nie pozwala na całkowite uwolnienie żołędzi. Operacja ta jest zwykle wykonywana w młodym wieku , choć przeprowadza się ją również u bardziej dorosłych pacjentów.
Oprócz operacji fimozy, w zabiegu wazektomii bez skalpela przeprowadza się również operacje urologiczne. W tej technice odcinanie nasieniowodów odbywa się bez użycia zimnego skalpela, ponieważ wystarczy małe nacięcie wykonane specjalnymi kleszczykami.
Chirurgia urologiczna może być również stosowana do usuwania brodawek i torbieli. Można usunąć brodawki narządów płciowych wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego lub torbiele łojowe na penisie i mosznie.
Najważniejsze operacje urologiczne.
Powyższe rodzaje operacji urologicznych dotyczą zwykle drobnych problemów , które można szybko i sprawnie rozwiązać. Istnieją jednak również poważne operacje urologiczne, które są bardziej skomplikowane i wymagają większej opieki. Tego typu operacji wymagają pacjenci z rakiem prostaty.
Do poważnych operacji zalicza się takie zabiegi, jak założenie protezy prącia. Protezy te są zakładane w przypadku problemów z erekcją, których nie można leczyć, lub w przypadku choroby towarzyszącej. Dzięki temu zabiegowi cylindry są umieszczane wewnątrz ciał jamistych prącia. W przeciwieństwie do mniejszych operacji, w tym przypadku konieczna jest hospitalizacja, co nie miało miejsca w przypadku wcześniejszych operacji, gdzie wystarczało znieczulenie miejscowe.
Wiele zabiegów z zakresu chirurgii urolog-icznej wykonuje się laparoskopowo. Procedura ta charakteryzuje się wprowadzeniem narzędzi chirurgicznych wraz z kamerą podłączoną do wnętrza jamy brzusznej. Choć może się to wydawać skomplikowane, operacje wykonywane w ramach tego typu zabiegu są niewielkie, co ułatwia szybki powrót do zdrowia.
Dzięki temu rodzajowi operacji możemy usuwać z nerek większe guzy, których nie można usunąć w inny sposób. Za pomocą tej operacji leczy się również raka prostaty i instaluje sondy.