Pierwsza pomoc w krwawieniu z palca

Rana palca – informacje jak zatamować krwawienie

Wykonując różne czynności życia codziennego, w każdej chwili jesteśmy narażeni na drobne kontuzje. Niezależnie od tego, czy to otarcie, zdrapanie, rozcięcie czy oparzenie stanowi ryzyko wystąpienia poważnych infekcji. Każde przerwanie ciągłości skóry powinno być odpowiednio zabezpieczone, co stanowi ochronę przed wystąpieniem zakażenia.

Jak zatamować krwawienie z palca?

Przecięcie opuszka palca, odcięcie palca, zadrapanie czy zmiażdżenie, są częstymi urazami dłoni i  wiążą się z występowaniem krwawienia. Udzielenie pierwszej pomocy w takiej sytuacji jest bardzo ważne. Od niego bowiem zależy, jak potoczą się dalsze losy amputowanego, przeciętego czy zmiażdżonego palca.

Każdą świeżo powstałą ranę niezwłocznie należy oczyścić z zabrudzeń i zdezynfekować. Warto także skorzystać z dostępnych w aptece maści antyseptycznych, które zapobiegają powstawaniu zakażenia rany. Jeżeli krwawienie jest mało intensywne wystarczy schłodzić zimną wodą, co powinno obkurczyć otwarte naczynia krwionośne i w ten sposób zatamować krwawienie. Ranę dobrze jest zabezpieczyć plastrem lub opatrunkiem jałowym. W tym przypadku rana powinna dość szybko się zagoić.

Jeżeli mamy do czynienia z głęboką raną palca i dużym krwawieniem, ranę należy również w pierwszej kolejności oczyścić, zdezynfekować i zakryć jałową gazą, ręcznikiem lub czymś czystym co mamy pod ręką. Opatrunek należy uciskać, ucisk bowiem zmniejsza krwawienie. W sytuacji, kiedy opatrunek przesiąka krwią,  nie należy go zdejmować i wymieniać na inny, ale dokładać kolejne warstwy. Trzeba również udać się z poszkodowanym do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Istnienie duże ryzyko, że wymagane będzie chirurgiczne zaopatrzenie rany i podanie zastrzyku przeciwtężcowego.

W przypadku amputacji fragmentu palca, należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć krwawiącą dłoń opatrunkami, następnie następnie natomiast powinniśmy zabezpieczyć odpowiednio amputowany palec. Należy umieścić go w foliowym woreczku, a ten woreczek włożyć do następnego wyłożonego kostkami lodu. Jeżeli nie mamy do nich dostępu, możemy nalać zimnej wody. W tej sytuacji powinniśmy niezwłocznie dostarczyć poszkodowanego do najbliższego SORU. Czas tutaj jest bardzo ważny. W ciągu pierwszych dwóch godzin od amputacji, istnieje bowiem duża szansa na przyszycie, z powodzeniem amputowanego fragmentu.

Urazy palców są bardzo częstymi wypadkami występującymi na co dzień. Wiedza dotycząca udzielania pierwszej pomocy w tym przypadku jest kluczowym elementem, dzięki któremu możemy zapewnić jak największą sprawność, niejednej dłoni.