Egzema: objawy, zapobieganie i leczenie.

Egzema jest bardzo powszechną chorobą skóry, ale nie mniej trudną do zniesienia. Ale jakie są objawy? Jakie są tego przyczyny? Jakie zabiegi można stosować, aby zapobiegać i leczyć zaostrzenia?

Co to jest egzema?

Egzema jest chorobą zapalną skóry. Na początek, ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje wiele form egzemy: atopowa, odrętwiała, kontaktowa. Wszystkie mają swoje własne cechy szczególne, ale mają wspólne objawy, a przede wszystkim: swędzenie.
W rzeczywistości egzema powoduje, że cierpiący na nią mają nieposkromioną potrzebę drapania się. Skóra staje się czerwona i obrzęknięta, mogą pojawić się pęcherze lub pryszcze. I uwaga! Nie należy zapominać, że objawy egzemy mogą dotyczyć bardzo małej powierzchni, ale także całego ciała. Wreszcie, chociaż dzieci są pierwszymi osobami dotkniętymi egzemą (około 1 na 4 dzieci!), dorośli również mogą być nią dotknięci.

Atopowe zapalenie skóry, egzema u dzieci.

Po drugie, przyjrzyjmy się bliżej atopowemu zapaleniu skóry, zwanemu również “egzemą atopową” lub “niemowlęcym zapaleniem skóry”. Jak sama nazwa medyczna wskazuje, jest to choroba skóry, która dotyka głównie dzieci i występuje w okresach zaostrzenia. W 75% przypadków atopowe zapalenie skóry ustępuje samoistnie pod koniec dzieciństwa, ale może utrzymywać się do wieku dorosłego.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry mogą być genetyczne, ale także środowiskowe lub psychologiczne. Rzeczywiście, dziecko jest bardziej narażone na atopową skórę, jeśli jedno z jego rodziców cierpi na alergię. Podobnie, ataki egzemy występują częściej w zimną, suchą pogodę i poprawiają się w lecie. Wreszcie, mogą być one nasilane przez inne czynniki drażniące, takie jak produkty kosmetyczne (np. kosmetyki do makijażu, balsamy do ciała, szampony itp.) lub syntetyczne tekstylia. Stres jest również czynnikiem pogarszającym sytuację.
Objawy atopowego zapalenia skóry są łatwo rozpoznawalne. Podobnie jak w przypadku innych form egzemy, swędzące zmiany skórne są wyraźnie widoczne na policzkach, kończynach, skórze głowy i w fałdach skórnych.

Zapobieganie zaostrzeniom egzemy.

Aby zapobiec atopowemu zapaleniu skóry lub atakom egzemy, możliwe jest podjęcie działań wyprzedzających w stosunku do różnych czynników ryzyka. Przede wszystkim należy ograniczyć kontakt z substancjami drażniącymi, wysuszającymi lub uczulającymi:

  • myć co 2 lub 3 dni, aby dać skórze czas na regenerację warstwy lipidowej;
  • unikać kontaktu z tytoniem;
  • nie należy nosić drażniących lub syntetycznych tkanin; preferuj naturalne materiały, takie jak bawełna i len;
  • należy bezwzględnie unikać zakażenia opryszczką.

Należy wtedy dbać o zdrowie skóry i zapobiegać jej wysuszaniu:

  • używaj produktów bez mydła i środków chirurgicznych – odczas osuszania, nie pocieraj skóry, aby uniknąć podrażnień;
  • codziennie nakładaj na skórę emolienty: oleje roślinne (kokosowy, shea. lub kremy na bazie mocznika (pod kontrolą lekarza).

Na koniec warto zadbać o swój stan emocjonalny, gdyż stres jest przyczyną powstawania ognisk wypryskowych. Aby to zrobić:

  • wykonaj kojącą czynność (np. jogę lub medytację);
  • uprawiaj sportu w celu pozbycia się nadmiaru emocji;
  • dbaj o odpowiednią ilość snu i kładź się spać o stałej porze.

Nadszedł kryzys: co robić? Leczenie objawów.

Pomimo wszelkich starań na świecie, ataki egzemy nadal mogą wystąpić. Tak więc, aby złagodzić objawy, istnieje kilka rozwiązań:

  • stosowanie kremu kortykosteroidowego (pod kontrolą lekarza);
  • przyjmowanie leków przeciwhistaminowych;
  • zabiegi spa;
  • leczenie olejkami eterycznymi.