Jak sobie radzić ze spadkiem nastroju na jesień?

Wraz z nadejściem jesieni nie tylko dni stają się krótsze, pogoda za oknem mniej przyjazna, ale też mamy mniejszą ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. To wszystko sprawia, że dla wielu osób jest to mało przyjazna pora roku, a do tego przyczynia się do powstania jesiennej chandry. Warto więc pochylić się nad tym zagadnieniem, aby przy ewentualnym wystąpieniu jego u nas samych zdusić je w zarodku.

Czemu tak się dzieje?

Kiedyś ludzie żyli znacznie bliżej natury i ich życie było podporządkowane porom roku. Tym samym na jesieni tempo niejako zwalniali oni. Widać to było, chociażby po tym, że prac polowych było znacznie mniej, a sama natura szykowała się do odpoczynku. Obecnie w znacznie mniejszym stopniu żyjemy w cyklach zgodnych z porami roku. Zatem również efektywność i konieczność działania jest pożądana do stania na odpowiednim poziomie przez cały czas. Stąd też trudno się dziwić, że to właśnie na jesień mamy największe problemy z efektywnością i ogólnymi problemami z nastrojem. W dużej mierze taki stan rzeczy wiąże się z niedostatkiem światła słonecznego. To ono jest niezbędne do tworzenia się i działania określonych hormonów, które wpływają na naszą aktywność. Zarywając noc nasz organizm, ma tendencję do wydzielania melatoniny, a więc hormonu snu, który wpływa na stan znużenia, senność czy zmęczenie. Brak światła bowiem nasze cało odbiera jako pora na sen. Z kolei zaburzenia w wytwarzaniu hormonu serotoniny mają spory wpływ na to, że nie jesteśmy w stanie utrzymać nastroju szczęścia. Na dłuższą metę nie jest to oczywiście pożądane i może prowadzić do tego, że może u nas wystąpić tzw. SAD (seasonal affective disorder). Jest to nic innego, jak sezonowe zaburzenie afektywne i nataką przypadłość z reguły cierpią osoby zamieszkujące środkowe i północne szerokości geograficzne. Oczywiście nie powinniśmy doprowadzać do tego, aby chandra miała wpływ na nasze samopoczucie. Tym samym nie możemy dopuszczać do tego, aby w ciągu dnia korzystać ze światła dziennego przez mniej niż 30 minut dziennie.

Typowe objawy jesiennej chandry to wskazane poniżej objawy, jeśli utrzymują się u nas ponad dwa tygodnie i są to:

  • brak motywacji do działania,
  • wzrost apetytu,
  • przewlekły stan zmęczenia,
  • spadek libido,
  • uczucie lęku i smutku.

W jaki sposób zwalczać jesienną chandrę?

Wśród optymalnym metod pozwalających zwalczyć jesienne znużenie warto wskazać na:

  • leczenie światłem, czyli fototerapię. Jest to metoda polegająca na naświetlaniu oczu pacjenta jasnym światłem zbliżonym do naturalnego.
  • dbałość o zbilansowaną dietę. W przypadku okresu jesiennego i zimowego warto większą wagę przykładać do pokarmów, które są bogate w witaminę D, magnez, potas czy witaminy z grupy B.
  • aktywność fizyczna. To oczywiste, że ruch i wysiłek fizyczny są w stanie poprawić samopoczucie. Nasz mózg wytwarza wówczas endorfiny, czyli hormon odpowiedzialny za poprawę nastroju.

Wskazane tutaj porady to w zasadzie uniwersalne działania. Za ich sprawą poprawimy nastrój i swoją ogólną odporność. Tym samym rozwiązania te są skuteczne na krótkotrwały spadek samopoczucia. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że depresja jest poważną chorobą i tym samym nie da się jej pokonać na własną rękę. W tym przypadku nie można bagatelizować problemu i koniecznie trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty.