Co to są rośliny adaptogenne i dlaczego są tak ważne?

Często stresujące sytuacje przytłaczają nas i nie wiemy, co możemy zrobić, aby odzyskać równowagę. Innym razem dopada nas zmęczenie i bezsenność. Oto co naturalne adaptogeny mogą zrobić dla Ciebie w tych i podobnych przypadkach.

Co to są rośliny adaptogenne i jak mogą nam pomóc?

Są to zioła lecznicze, które działają poprzez regulację naszych funkcji fizjologicznych, przeciwdziałają objawom stresu i pomagają organizmowi przystosować się do określonego stresu, zapobiegając jego negatywnym skutkom. Różnią się one od roślin tonizujących, takich jak rozmaryn, które mają działanie “regenerujące”.
W szczególności są one obecnie znane jako rośliny, które: nie dają konkretnej odpowiedzi, mają działanie ogólne oraz normalizujące i wielofunkcyjne. Ponadto istnieją badania dotyczące korzyści neuroprotekcyjnych i poprawy funkcji poznawczych w przypadku zmęczenia lub osłabienia. Działają one na cały organizm i zapewniają interesujące właściwości, zwłaszcza w zwalczaniu długotrwałego stresu.

Lista adaptogenów.

Jest to lista oficjalnych “podstawowych” roślin adaptogennych, przebadanych w latach 50-tych XX wieku.

  • Ashwagandha.
  • Cordyceps.
  • Eleuterokok.
  • Żeń-szeń.
  • Lukrecja.
  • Rhodiola.
  • Shisandra.
  • Shilajit.

Ogólne uwagi na temat ich stosowania.

Rośliny adaptogenne można znaleźć jako składniki suplementów diety na czas stresu lub zmęczenia. Nie należy ich mylić z lekami, pełnią one funkcję pomocniczą i powinny być przyjmowane przez okres 2-3 miesięcy. W przypadku intensywnych i uporczywych zaburzeń nastroju stosowanie suplementu diety nigdy nie zastąpi oceny lekarskiej i niezbędnej pomocy specjalistycznej. Należy pamiętać, że podobnie jak inne wyciągi roślinne w suplementach diety, nie są one odpowiednie w okresie ciąży i karmienia piersią, ani dla dzieci. Na podstawie doświadczeń w stosowaniu i późniejszych ocen, każda roślina ma opisaną (mniej lub bardziej szczegółowo) swoją przydatność, środki ostrożności i przeciwwskazania. Podobnie jak w przypadku innych suplementów diety, aby właściwie je stosować, warto skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia w celu uzyskania wskazówek.

Należy również pamiętać, że choć adaptogeny stanowią dobrą pomoc, ważne jest, aby nie doprowadzić do wyczerpania fizycznego i/lub psychicznego. Ważne jest, aby się wysypiać, stosować odpowiednią dietę i prowadzić zdrowy tryb życia.